fbpx İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde bir günde 22 kişi açlıktan öldü

Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde karantina bahanesiyle evlerine hapsedilip gıda ve başa ihtiyaçları çözümsüz bırakılan Uygurlar açlıkla boğuşuyor. Geçen hafta tek bir gün içinde en az 22 kişinin açlıktan veya tıbbi bakım eksikliğinden öldüğü öğrenildi.

Gulca şehri başta olmak üzere Doğu Türkistan genelinde Uygur ve diğer Türk halkları, COVID-19 salgınları nedeniyle Ağustos ayının başından beri kilit altında. Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre Evleri dışarıdan kapatılan Uygurlara erzak ve başka ihtiyaçları bakımından hiç veya yeterli derecede destek sağlanmıyor.

Geçen hafta, Gulca’daki bir köyden 600’den fazla Uygur genci, açlığa ve ölümlere yol açan gıda eksikliğine karşı barışçıl bir sokak protestosu düzenledikten sonra yetkililer tarafından gözaltına alındı.

Pekin’in sıfır COVID önlemleri kapsamında karantina bahanesiyle evlerine hapsedilen Uygurlardan yardım çağrıları ve açlıktan ölen akrabalarının acı görüntüleri, Çin sosyal medya platformlarında yayımlandı.

Açlıkla boğuşan Gulalıların yardım çağrılarını yansıtan videolar

BİR GÜN İÇİNDE EN AZ 20 KİŞİ AÇLIKTAN HAYATINI KAYBETTİ

Sosyal medyada yayılan Gulca’daki ölüm vakalarıyla ilgili, RFA muhabirleri telefon aracılığıyla şehir yetkilileri ve polislerle iletişime geçerek, 15 Eylül’de orada en az 22 kişinin açlıktan öldüğünü doğruladı. Görüşmelerde kimi kaynaklar tek bir gün içinde açlıktan ölen kişinin 20 , kimileri 21 olduğunu belirtirken, kimileri ise en az 21 kişinin öldüğünü söyledi.

15 Eylül’de hayatını kaybedenlerden biri de Gulca’ya bağlı Kepekyüzü köyünden Halmurat Ömercan’dı. Bir videoda onun yaslı eşi “Kocam Halmurat’ı yetkililer öldürdü. Yardım çağrılarıma kimse cevap vermedi” ifadelerini kullanıyor ve “Kocam Halmurat’ı yedi gün boyunca sıhhi önlem ve elektriği olmayan bir karantina istasyonuna aldılar ve onu açlıktan öldürdüler” diye feryat ediyor.

Çin, “Karantina” Bahanesiyle Uygurları Açlığa Mahkum Etti

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: