fbpx İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uygur soykırımı Hindistan’da anlatıldı

Uygur Araştırma Merkezi müdürü Abdulhakim İdris, Hindistan’da Hintli bazı parlamento üyeleri, üniversite hocaları, öğrencileri ve bazı araştırma merkezleri başkanları ile bir araya geldi ve ayrıca önde gelen Hint medyalarına röportajlar verdi.

Uygur Araştırma Merkezi müdürü Abdulhakim İdris, Ekim ayının sonunda Hindistan’da bir hafta ziyaretlerde bulundu.  Abdulhakim İdris, Hintli bazı parlamento üyeleriyle görüştü.

Abdulhakim İdris, vekillere Doğu Türkistan’daki mevcut durum, Çin’in politikası ve Hindistan’ın ulusal güvenliği üzerindeki etkileri hakkında kapsamlı bir açıklama yaptı. İlgili milletvekilleri de Uygur meselesine ilgilerini ve bu konuda işbirliğini sürdürmek istediklerini dile getirdi. Sonuç olarak, daha sonraki faaliyetler için bir koordinasyon grubu oluşturuldu.

Abdulhakim İdris, çeşitli araştırma merkezleri yetkilileriyle yaptığı röportajda, onlarla Doğu Türkistan sorununu, Uygur soykırımını, Çin’in Doğu Türkistan’daki baskılarını, Çin’in yayılmacılığını ve Hindistan’a getireceği tehlikeyi konuştu. Çeşitli araştırma merkezleri başkanları bu konuların önemini vurgulayarak ilgili konularda derinlemesine araştırma yapmak için işbirliği yapmaya istekli olduklarını ifade ettiler. 

Abdulhakim İdris, üniversitelere yaptığı ziyaretlerinde uluslararası ilişkiler profesörleri ve öğrencilerle görüşerek Hindistan üniversitelerinin Uygur araştırmalarına özel önem vermesi gerektiğini, bu alanda uzman yetiştirmenin Hindistan’ın ulusal güvenliği için çok önemli olduğunu vurguladı.

Abdulhakim İdris’in Hindistan ziyareti Hint medyalarında özel ilgi gördü. Hindistan’ın en çok izlenen kanalı ABP’de canlı yayında röportaj veren İdris, Uygur Soykırımı’nı kendi ailesinin başına gelenleri örnek vererek milyonlarca Hintliye duyurdu.

Ziyaretleriyle ilgili konuşan Abdulhakim İdris şunları söyledi:

Genel olarak konuşursak, Hint halkı Uygurların şu anda karşı karşıya olduğu soykırımdan haberdar değiller. Ancak Hintliler Uygur sorununu merak ediyorlar. Doğu Türkistan’da yaşananların nitelikli Uygur aktivistler tarafından anlatılması Hindistan’da etki yaratabilir. Hindistan’da Uygur soykırımını anlatmanın bir diğer önemi ise Hint medyası aracılığıyla Uygur sesinin Bengal, Nepal, Sri Lanka ve hatta Pakistan halkına da iletilebilme olasılığının olmasıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: